بحران بزرگ در انتظار فولاد

محمدرضا محمدی پنجشنبه 23 بهمن 1399 - 09:05
بحران بزرگ در انتظار فولاد

محمدرضا محمدی مدیرعامل فولاد ایلیا گفت: دستکاری دولتی ها یا خصولتی ها و نیز مدیریت بازار باعث برهم خوردن نظم بازار می شود بنابراین به زودی بحران بزرگی در بازار فولاد ایران ایجاد می شود.

به گزارش اخبار فولاد، براساس مصوبات کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد مقرر شد که با توجه به کمبود ورق و اسلب در کشور و همچنین در راستای تامین نیاز مصرف کنندگان داخلی و صنایع پایین دستی میزان عرضه این محصولات در بازار افزایش یابد اما به گفته  کارشناسان تقاضای زیادی برای این محصولات وجود ندارد و تاکنون نیز میزان عرضه بیش از تقاضا بوده بنابراین ممکن است با اجرای این مصوبه بازار این محصول دستخوش تغییراتی شود.

در این خصوص محمدرضا محمدی مدیرعامل فولاد ایلیا به اخبار فولاد گفت: در روزهای اخیر میلگرد تولیدی ذوب آهن کمتر از قیمت فولاد خوزستان به فروش رسیده که این امر حاکی از تحت فشار قرار داشتن کارخانه ها است.

وی با بیان اینکه میزان مصرف فولاد کشور با کاهش چشمگیری مواجه شده است، ادامه داد: میزان مصرف فولاد بعنوان یکی از معیارهای شاخص در تعیین میزان تولید ناخالص ملی محسوب می شود که این میزان هم اکنون با کاهش تقاضا همراه بوده است

محمدی خاطرنشان کرد: بررسی معاملات کالاها در بورس نشان می دهد که عرضه همه کالاها مازاد بر تقاضا بوده بنابراین از مچینگ استفاده می کنند.

وی با اشاره به اینکه بررسی معاملات شمش در روزهای اخیر حاکی از افزایش قیمت محصول میانی نسبت به پایین دستی است، افزود:  بنابراین اشکلاتی در این زمینه وجود دارد زیرا وزارت صنایع فشار زیادی به تولیدکنندگان پایین دستی برای عرضه این محصول وارد کرده  به همین دلیل بازار به مرحله اشباع رسیده است.

مدیرعامل فولاد ایلیا ادامه داد: تولیدکنندگان مجبور بودند که میلگرد را به قیمتی کمتر از شمش بفروشند اما از سویی دیگر با صادرات محصولات زیان خود را جبران می کردند که براساس مصوبه اخیر دیگر صادرات نیز انجام نمی شود.

وی با بیان اینکه به زودی بحران بزرگی در بازار فولاد ایران ایجاد می شود، گفت: دستکاری دولتی ها یا خصولتی ها و نیز مدیریت بازار باعث برهم خوردن نظم بازار می شود .

محمدی افزود: در حال حاضر نرخ ورق در کشور کمتر از قیمت های جهانی بوده اما بازهم خریداری برای محصول وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه در سال ۹۸ ضرر بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومانی را تجربه کرده است، ادامه داد: به دلیل اینکه ورق را با قیمت حدود ۱۰ هزار تومان فروخته اما از سویی دیگر کسانی که سهمیه دارند در بازار با قیمت بیشتری آن را به فروش می رسانند.

مدیرعامل فولاد ایلیا با عنوان اینکه همه این به هم ریختگی ها نتیجه بخشنامه های خلق الساعه است، گفت: براساس بخشنامه مورخ ۱/۵/۹۹شرکت های دریافت کننده اسلب،واحدهای تولیدی پایین دستی و نیز واحدهای تولیدی که از اسلب خود در تولید ورق استفاده می کنند مکلف به عرضه ورق گرم حاصل از اسلب دریافتی در بورس کالا هستند.

محمدی ادامه داد: بعنوان مثال شرکتی که تولیدکننده بشکه بوده و ورق فولاد مبارکه را می خرد محصول خود را فقط به نفت بهران و پتروشیمی ها می فروشد که این معاملات در خارج از بورس انجام می شود.

مدیرعامل فولاد ایلیا با بیان اینکه برخی شرکت ها اصلا پذیرفته شده در بورس نیستند که بتوانند محصولات خود را عرضه کنند، افزود: متاسفانه صدور برخی از بخشنامه ها بدون هر گونه کار کارشناسی صورت می گیرد  

وی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه ۳۰ درصد محصولات خود را در بورس عرضه می کند و ۷۰ درصد را در بازار آزاد می فروشد سپس در یک روز دیگر و در یک رینگ معاملاتی و با کارمزد  ۱۰ درصد در  بورس ثبت می کند و مچینگ انجام می دهد.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد